Prečo vyhľadať lekársku pomoc

Ak ste zažili znásilnenie, je to pre vás mimoriadne zložitá situácia. Pokúste sa zveriť blízkej osobe, priateľke alebo príbuznej, ktorá váš môže sprevádzať pri ďalších krokoch. Podpora blízkej osoby vám pomôže prekonať najťažšie chvíle po akútnom sexuálnom útoku. Hoci to je pre vás iste veľmi ťažké, v záujme svojho zdravia by ste čo najskôr mali navštíviť gynekologickú ambulanciu. Tu nájdete informácie o tom, prečo vyhľadať lekársku pomoc.

Ak ste hneď neupovedomili políciu, môžete to urobiť aj hocikedy neskôr. Pre tento krok – alebo proti nemu – sa môžete rozhodnúť, keď sa vám podarí dostať do bezpečia, upokojiť sa a zabezpečiť si podporu blízkej osoby a lekársku pomoc.

Samozrejme, samy rozhodnete aj o tom, či a kedy vyhľadáte potrebnú lekársku pomoc. Myslite však na svoje zdravie. Starostlivosť o fyzické zdravie je dôležitým predpokladom pre celkový proces zotavovania sa z prežitej traumy.

Pre ženy, ktoré zažili znásilnenie, je mimoriadne ťažké splniť odporúčanie, aby gynekologické vyšetrenie absolvovali bez predchádzajúceho umývania, sprchovania či kúpania, hoci to je dôležité pre zaistenie prípadného dôkazného materiálu. Aj tu však platí, že v prvom rade ide o vaše zdravie.

Prečo je dôležité navštíviť gynekologickú ambulanciu:

  • ošetriť prípadné zranenia;
  • poradiť sa, ako zabrániť nechcenému tehotenstvu;
  • zaistiť prevenciu alebo liečbu sexuálne prenosných ochorení;
  • včasným vyšetrením možno získať dôkazný materiál pre prípadné trestné konanie.

Riziko otehotnenia po znásilnení 

V minulosti prevládali mýty, že pri znásilnení nedochádza k otehotneniu alebo že pravdepodobnosť počatia je omnoho nižšia než pri konsezuálnom sexuálnom styku. Dnes je už všeobecne známe, že pravdepodobnosť počatia je rovnaká. Mieru pravdepodobnosti otehotnenia ovplyvňujú len bežné faktory ako ovulácia, ejakulácia do vagíny, resp. užívanie antikoncepcie.

Ak máte obavy z otehotnenia, požiadajte o núdzovú antikoncepciu, tzv. tabletku po. Môžete si ju aj kúpiť priamo v lekárni, bez receptu.

Krvným testom možno zistiť tehotenstvo už po niekoľkých dňoch.

Otehotnenie v dôsledku znásilnenia predstavuje mimoriadnu psychickú záťaž, preto môže byť pre vás užitočné vyhľadať nejaký druh poradenstva podľa svojho výberu – psychologické, sociálne a/alebo duchovné (pastorálne).

Sexuálne prenosné ochorenia

Pre vaše zdravie je dôležité, aby sa prípadné nakazenie takýmto ochorením čo najskôr diagnostikovalo a správne liečilo.

Za sexuálne prenosné ochorenia považujeme všetky infekčné choroby, ktoré sú v prevažnej miere prenášané prostredníctvom vaginálneho, análneho alebo orálneho kontaktu. Sexuálne prenosné ochorenia sa označujú aj skratkou STD (z angl. Sexually Transmissible Diseases) alebo STI (z angl. Sexually Transmitted Infections).

Ich symptómy sa prejavujú najmä na pohlavnej sústave postihnutej osoby. Zákerné je, že tieto ochorenia dlhodobo pretrvávajú bez výraznejších symptómov. Človek môže byť nakazený mesiace, či dokonca niekoľko rokov, kým sa choroba diagnostikuje. Diagnostika je preto veľmi náročná. Za ten čas sa choroba rozšíri do rôznych častí tela. Osídli viacero orgánov a narobí väčšie škody ako pri včasnom podchytení. Väčšina týchto chorôb sa  liečiť a úspešne vyliečiť. Neodkladajte návštevu lekárky či lekára, príznaky sa totiž môžu zmeniť na chronické a môže dôjsť k trvalejšiemu poškodeniu organizmu.

Medzi najčastejšie sexuálne prenosné ochorenia patria: chlamýdiová infekcia, kvapavka, syfilis, genitálny herpes, bradavice na genitáliách, trichomoniáza, HIV/AIDS, hepatitída typu A, B a C, mäkký vred, HPV vírus, kontagiózne moluskum, mykotická infekcia, voš ohanbia.

Preventívne opatrenia proti sexuálne prenosným chorobám sú namieste vždy, ak nie je známy infekčný status páchateľa alebo ak je páchateľ nositeľom infekcie. Jediný spôsob, ako sa uistiť, že ste sa nenakazili sexuálne prenosným ochorením, je nechať sa otestovať. Lekár či lekárka vám odporučia testy, ktoré treba podstúpiť aktuálne a ktoré bude možno treba zopakovať v budúcnosti. Môže vám ponúknuť aj profylaktickú liečbu, ktorá má zabrániť prepuknutiu sexuálne prenosnej infekcie.

Zdroje
http://www.persefona.cz/co-del...
https://www.rainn.org/articles/sexually-transmitted-infections-stds
https://www.rainn.org/articles/receiving-medical-attention
COLEMAN, G.D. (2015) Pregnancy after Rape. International Journal of Womens Health Wellness 1(1).BENEDICT, H. (2003) To není vaše vina! Jak se vyrovnat se sexuálním napadením: Rádce pro ženy, muže, dospívající, jejich přátelé a jejich rodiny. Praha: One Woman Press.