
Predstavte si, že ste vo vlaku, v kaviarni, na ulici a zrazu pocítite nepríjemný pohľad, dotyk alebo započujete nevhodný komentár. Sexuálne obťažovanie je vážny zásah do vašej dôstojnosti a bezpečia. A máte právo sa brániť.
Čo robiť v podobných situáciách? Máte viacero možností.
Ozvite sa
Ak sa cítite bezpečne, môžete priamo konfrontovať obťažovateľa. Niekedy stačí rázny pohľad alebo slová, aby sa stiahol.
Hľadajte podporu v okolí
Obráťte sa na spolucestujúcich, personál vlaku alebo iné osoby v okolí. Povedzte im, čo sa deje a požiadajte o pomoc. Svedkovia*kyne sú veľmi dôležití*é.
Zdokumentujte situáciu, ak je to bezpečné
Ak je to možné a bezpečné, snažte sa zaznamenať tvár obťažovateľa (video/fotografia), prípadne si zapíšte jeho popis, presný čas a miesto incidentu. Tieto informácie môžu byť neskôr užitočné.
Podajte podnet dopravcovi
Ak zažijete obťažovanie vo vlaku, informujte o tom sprievodcu*kyňu. Ak obťažovanie trvá, volajte 158. Môžete tiež podať podnet Železničnej spoločnosti Slovensko na e-mailovej adrese podnet@slovakrail.sk alebo telefonicky na 18 188.
Podajte oznámenie o priestupku
Dovolávať sa ochrany pred sexuálnym obťažovaním môžete v rámci ochrany občianskeho spolunažívania oznámením priestupku o tom, že sexuálnym obťažovaním došlo k ublíženiu na cti urážkou alebo vydaním na posmech (§ 49 ods. 1 písm. g/ z. č. 372/1990 Zb. o priestupkoch).
V prípade stalkingu môžete podať trestné oznámenie
Sexuálne obťažovanie (verbálne, neverbálne, fyzické) môže byť aj súčasťou nebezpečného prenasledovania (stalking). Ak vzbudzuje dôvodnú obavu o život, zdravie, alebo výrazne zhoršuje kvalitu života, ide o trestný čin (§ 360a Trestného zákona). Vtedy sa môžete brániť podaním trestného oznámenia.