
Bratislava, 23.5.2025 – V roku 2025 si pripomíname desiate výročie vzniku Koordinačno-metodického centra pre prevenciu násilia na ženách (KMC) a Národnej linky pre ženy zažívajúce násilie (NLŽ), ktoré fungujú v rámci Inštitútu pre výskum práce a rodiny.
Za uplynulú dekádu sa centrum stalo dôležitým informačným zdrojom pre odbornú verejnosť a médiá v oblasti prevencie, koordinácie a metodickej podpory tímov, ktoré sa snažia eliminovať násilie páchané na ženách a dievčatách. Významným krokom pre posilnenie práv obetí násilia bolo zriadenie linky pre ženy 0800 212 212, ktorá 24 hodín denne, 7 dní v týždni poskytuje diskrétne a bezplatné odborné poradenstvo ženám ohrozeným násilím v intímnych vzťahoch a domácim násilím.
Právnička Barbora Burajová, ktorá stála v roku 2015 pri vzniku KMC a pôsobí ako jeho vedúca manažérka, pri príležitosti tohto výročia uviedla: „Ak sa vieme zhodnúť na východisku, že násilie páchané na ženách a dievčatách je nespravodlivé, tak nás to musí doviesť k záveru, že je neprijateľné a preto sme povinní naň ukázať a hovoriť o ňom. V súčasnosti môžeme o násilí rozprávať informovane a na základe faktov.
Vedecká obec za posledných 40 rokov prináša nielen dôkazy o výskyte násilia, máme aj objektívne poznatky o prežívaní obetí a následkoch. Vieme, ako násilie znižuje šance naplno uplatniť potenciál vo vzdelávaní, v profesionálnom živote a ako poškodzuje sociálne vzťahy. Máme dostatok dôkazov aj o tom, že násilie má negatívny vplyv aj na blízkych obetí, osobitne na deti, ktoré sú svedkami násilia.“
Dekáda činnosti KMC a NLŽ v číslach:
- Za desať rokov poradkyne na linke pre ženy prijali 28 273 hovorov od žien zažívajúcich násilie. Priemerný počet žien, ktoré zavolali na linku, je 608 za rok. Poradkyne na linke poskytli poradenstvo 4 051 ženám, pričom približne s polovicou z nich boli v kontakte opakovane, s niektorými aj počas niekoľkých rokov.
- Počas dekády svojej činnosti boli poradkyne v kontakte aj so 131 mužmi, ktorí zavolali na linku, pretože zažívali partnerské násilie.
- Ľudia v okolí žien zažívajúcich násilie takisto kontaktujú linku pre ženy, aby sa poradili, ako môžu pomôcť. Za desať rokov činnosti NLŽ poradkyniam zatelefonovalo 2 439 tretích osôb a prejavilo aktívnu snahu pomôcť ženám ohrozených rodovo podmieneným násilím.
- Za desať rokov KMC zrealizovalo odborné vzdelávanie pre 5 663 študentov a študentiek a pedagogický zbor.
- Počas desiatich rokov vyškolilo KMC 6 332 profesionálok a profesionálov, ako napríklad personál Policajného zboru SR, MSSR a mimovládne organizácie poskytujúce služby pre ženy zažívajúce násilie a ich deti, Slovenskú advokátsku komoru, Centrá pre deti a rodinu či Slovenský inštitút pre psychotraumatológiu a EMDR.
- KMC zrealizovalo šesť ročníkov celoslovenskej kampane ZASTAVME NÁSILIE NA ŽENÁCH a vydalo 53 odborných analytických publikácií o problematike násilia vo vzťahoch a rodinách.
Riaditeľka Inštitútu pre výskum práce a rodiny Barbora Vávrová zdôraznila: „Odborné služby KMC a NLŽ sa za desať rokov svojho pôsobenia stali stabilným pilierom národného systému ochrany a podpory obetí. Som presvedčená, že vytváranie priestoru pre pôsobenie expertiek a expertov, ktorí sa venujú výskumu, analýze dát a publikovaniu správ o situácii žien v násilných vzťahoch, je kľúčové nielen pre efektívne riešenia, ale aj preto, aby sme ako spoločnosť rozumeli rozsahu, príčinám a dôsledkom tohto násilia. Práve na základe týchto poznatkov môžeme nastavovať politiky a opatrenia, ktoré sú cielené, účinné a rešpektujúce dôstojnosť obetí.
Doplnila, že „rovnako dôležité je poskytovanie bezprostrednej, bezplatnej a nonstop dostupnej pomoci prostredníctvom Národnej linky pre ženy zažívajúce násilie na čísle 0800 212 212. Pre mnohé ženy je tento anonymný kontakt s našimi poradkyňami často prvým krokom do bezpečia. Linka im dáva nádej, informácie a podporu, ktorá môže rozhodujúcim spôsobom zmeniť ich život. Preto budeme aj naďalej neúnavne presadzovať potrebu systémovej a trvalo udržateľnej podpory týchto služieb.“
Informácieo rodovo podmienenom násilí, činnosti KMC a adresár pomáhajúcich organizácií v SR nájdete na www.zastavmenasilie.gov.sk.
Následky násilia na ženách sa týkajú celej spoločnosti a preto o ňom nesmieme mlčať.
Poradkyne Národnej linky pre ženy zažívajúce násilie sú pripravené hovoriť o všetkých formách násilia, ktorému sú ženy a ich deti vystavené. V prípade, ak vy alebo niekto z vášho okolia zažíva násilie, zavolajte na bezplatnú NONSTOP linku 0800 212 212 alebo napíšte e-mail na linkaprezeny@ivpr.gov.sk. Ak máte podozrenie na bezprostredné ohrozenie života a zdravia, privolajte Políciu SR prostredníctvom čísla 158.
Viac o činnosti KMC od jeho vzniku nájdete tu.
Kľúčové slová: #zastavmenasilie #10rokovpomoci